Më 28 nëntor 1443, rikthehet në Krujë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, ku ngriti Flamurin Kombëtar. Më 28 Nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. Veshje. Muhamed B. Sytari – Rrugicave të lagjeve tona muslimane… LifeStyle. Me një ferman të rremë shtiu në dorë qytetin e garnizonin dhe kështu më 28 nëntor 1443 u shpall rimëkembja e principatës së Kastriotëve. Me 28 Nëntor 1443, Skënderbeu në Kështjellën e Krujës e ngriti Flamurin Kombëtar. Dita e Flamurit 28 Nëntor 1443 Dita e Pavarësisë 28 nëntor 1912 Ditëlindja e Adem Jasharit 28 nëntor 1955 Dita e Shpalljes së UÇK-së 28 nëntor 1997. Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta, stërnipër të thjeshtë të një race të vjetër dhe bujare, trima dhe besnikë të patronditur të vendit dhe të mbretit tuaj. Read the publication . Data 28 nëntor, ngërthen në vete disa periudha të rëndësishme historike të shqiptarëve në shekuj. 28 Nëntori – dita e Flamurit është festë kombëtare, është ditë e bashkimit për të gjithë shqiptarët sepse me këtë datë ndodhën shumë ngjarje historike për shqiptarët. Më 28 Nëntor, të gjithë shqiptarët, në trojet e tyre dhe kudo jetojnë e punojnë nëpër botë, kremtojnë me krenari dhe emocion, Ditën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë nga perandoria otomane turke. 469 vite më vonë, më 28 nëntor 1912, i quajtur gjithashtu si Nëntori i dytë, u shpall Pavarësia e Shqipërisë nga Ismail Qemaili, i cili ngriti flamurin në Vlorë. Schau dir bei TikTok kurze Videos über #28nentor1443 an. 27 Nëntor, 2020 - 9:57 am. Lajme. 28 Nëntori shënon ditë krenarie e shprese për çdo shqiptar. Shumë arsye për festë po permendën, por fillet janë me 28 nëntor 1443. Para pesë shekujsh me 28 nëntor 1443 heroi legjendar Gjegj Kastrioti Skënderbeu në këtë datë ngriti në Krujën historike dhe u betua në këtë flamur dhe qëndroi krenar përpara hordhive osmane duke shpëtuar krishtërimin europian. Markete . 1443 - Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. Luftime të ashpra u zhvilluan kudo. Kështu qe në Krujë, më 1443, në Vlorë më 1912 e në Prishtinë, më 1999. Po më 28 nëntor 1443, heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu çliroi Krujën nga pushtimi osman dhe ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. Në vitin 1443 trupat hungareze të komanduara nga Janosh Huniadi u futën në thellësi të Ballkanit dhe në nëntor u ndeshën me ushtrinë osmane duke e thyer. Me një ferman të rremë shtiu në dorë qytetin e garnizonin dhe kështu më 28 nëntor 1443 u shpall rimëkembja e principatës së Kastriotëve. Kryengritja e Pergjithshme Çlirimtare (nentor 1443) ... Kur zbardhi dita, më 28 nëntor të vitit 1443, krutanët i kishte pushtuar një gëzim i papërmbajtur dhe, siç shprehet Barleci, "të gjithë kishin në gojë lirinë, kudo oshëtinte zëri i ëmbël i lirisë". 577 vjet më parë, më 28 nëntor 1443, Heroi ynë Kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu në prani të krutanëve (banorëve të Krujës) ngriti flamurin e Lirisë (atë të Kastriotëve) mbi muret e Kështjellës në Krujë. Kryengritja çlirimtare u bë e përgjithshme. LifeStyle. Po në të njëjtën datë, pas 469 vjetësh, në 28 nëntorin e 1912-ës, diplomati i shquar, Ismail […] Shiko komentet. Hushi Agim – Bravo nga zemra! Për shkak të koronavirusit, si asnjë herë tjetër, 28 nëntori i sivjetëm kremtohet nё mёnyrё tё thjeshtё, nëpër shtëpi. Kjo ditë është festa më e madhe kombëtare për ne shqiptarët pasi brenda saj festojmë shumë festa. Shtëpi. Prandaj, nuk është aspak rastësi që shqiptarët janë ndër të paktët popuj, i cili, duke treguar respektin e skajshëm ndaj këtij simboli, e ka lartësuar atë edhe në simbolin tjetër, himnin kombëtar. culture culture Less. Tre nëntorët shqiptarë: 1443, 1912 dhe 2008. Kremtimi 28 nëntorit mbart një rëndësi të veçantë pasi më 28 nëntor të vitit 1443 Gjergj Kastrioti-Skënderbeu ngriti flamurin në kalanë e Krujës. Kjo ditë që shënon dy ngjarjet më të rëndësishme historike në vend, dhe festohet nga të gjithë shqiptarët kudo në botë. Në vitin 1443, më 28 nëntor heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu çliroi Krujën nga pushtimi osman dhe ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. Fëmijë. 28 Nëntor 1443 by lek pervizi. 28 Nëntori 1443 ditë e Lirisë dhe rikthimit te rrënjët europiane të Arbërisë. Krujë, 28 nëntor 1443 FJALIMI I GJERGJ KASTRIOTIT PARA TRIMAVE TË TIJ PAS KTHIMIT NË ATDHE "Kapedanë dhe ushtarë trima. Fjalimi i Skënderbeut nxiti frymën atdhedashëse. Mësymja filloi më 28 maj, në katër drejtime kryesore: Korçë, Elbasan, Berat e Përmet. Sot data shënon 28-nëntor, një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët e cilësuar edhe si “Dita e Flamurit”. Nëntor po kaq i rëndësishëm si ky i vitit 1443 ishte edhe ai i pas 469 viteve. Kur Skënderbeu hyri në Krujë, i hoqi flamujt turq e vendosi atë të vetin me shqipën e zezë dykrenare mbi sfond të kuq, ndërsa populli thërriste : Rrofsh, rrofsh Skënderbeg ! Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube. Ndajeni . S'është as e re, as e papritun pamja që kam sot përpara syve. Një tregim se pse e festojmë 28 nëntorin. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Elektronikë. Repartet partizane, duke u tërhequr në mënyrë të organizuar, ngritën një varg kurthesh, qëi shkaktuan dëme të mëdha armikut. Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~ Kjo date eshte si e shenjte per historine tone kombetare. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Nëntori i dytë, ishte Nëntori i Ismail Qemalit, kur në Vlorën heroike, ngritët flamuri, si shenjë e Pavarësisë së shtetit shqiptar. Tregon se shqiptaret jane trima dhe nuk frikesohen nga armiqte e tyre. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Kryengritja çlirimtare u bë e përgjithshme. Në këtë mënyrë, u shpall fitorja ndaj Perandorisë Osmane dhe shpallja e pavarësisë, shkruan gazeta inFokus. Dhurata. Tre ngjarjet me te medha te historise tone kane ndodhur pikerisht ne kete date. Snapshop. LifeStyle. 575-vjetori i ngritjës së flamurit kuq e zi në Krujë nga Gjergj Kastrioti Skënerbeu. Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë. Fillimisht, në këtë muaj, më 28 nëntor të vitit 1443, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. 28 Nëntorët e krenarisë kombëtare. 28/11/2020 11:29 Ishte data 28 nëntor 1443, kur heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu do të çlironte Krujën nga pushtimi osman dhe do të ngrinte flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. Fjalimi i Skënderbeut nxiti frymën atdhedashëse. Farmaci. Shkruan Valon Syla Ishte mëngjes i ftohtë 28 nëtori i vitit 1443, kur krutanët panë një trupë prej 300 kalorësish, që hyri rrugëve të ngushta … 28 Nëntori festë e të gjithë shqiptarëve: Gëzuar! Të tilla sot janë dy shtete shqiptare në Evropë: Shqipëria dhe Kosova. Restorante. Më 28 Nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. Pasi çliroi Krujën me 28 nëntor 1443 ngriti flamurin e Kastriotëve, flamur të kuq me shqiponjë të zezë dykrenore. K Hasa Postuar ne 28 Nentor 2020,22:13:05 0. 28 nëntor, 2013 Astrit Lulushi Gjergj Kastrioti. LifeStyle. Print. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Gjithashtu, me 28 Nëntor 1912, Ismail Qemaili në Vlorë e ngriti Flamurin kombëtar dhe shpalli […] Historia njeh vetëm realitetet, që i vendos logjika e saj, që rëndom përcaktohen nga fitimtarët dhe interesat e tyre. -Flamuri yne tregon bukurine e kombit tone , atdheut tone , vendit tone. Më 28 Nëntor, të gjithë shqiptarët, në trojet e tyre e nëpër botë, kudo jetojnë e punojnë, kremtojnë me krenarinë dhe emocionin e përvitshëm, Ditën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë nga perandoria otomane turke. Të gjitha Personi modern Psikologji Shëndeti Sociale Thashetheme. Më 28 nëntor 1443 i madhi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. Mbi kështjellën e Krujës u ngrit flamuri me shkabën e zezë dykrenare. E po më 28 nëntor, por në vitin më të largët 1443, Gjergj Kastrioti Skënderbeu ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. Këtë rast e shfrytëzoi Gjergj Kastrioti Skënderbeu për tu kthyer në atdhe. Lexo edhe : Deputeti i Bindjes Demokratike në mbështetje të Topallit. Gjatë dhjetorit, Shqipëria e Mesme dhe e Veriut u spastruan nga forcat Shqipëria mbush sot 108 vite që nga shpallja e Pavarësisë, më 28-nëntor të vitit 1912. Fillimi i pretendimeve për një territor dhe shtet shqiptar. Nëntori i parë i shënuar në historinë tonë ishte më 28 Nëntor 1443, kur kryetrimi e Heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu arriti në Krujë, për të krijuar lavdinë e pamposhtur ndër shekuj. #28nentor1443 | 2710 Personen haben sich das angeschaut. Kozmetikë. 28 nëntori është një nga ditët më të bekuara te kalendarit shqiptar. Mbi kështjellën e Krujës u ngrit flamuri me shkabën e zezë dykrenare. Nga Jusuf Buxhovi. On November 28, 1443, the great Gjergj Kastrioti Skanderbeg raised the national flag in Kruja's castle. Në këtë datë në dy vite të ndryshme kanë ndodhur dy ngjarje historike që kanë shenjuar historinë e Shqipërisë. Tre ngjarjet me te medha te historise tone kane ndodhur pikerisht ne kete date. Në prani të gjithë krutanëve mbi muret e kështjellës së Krujës u ngrit flamuri i lirisë, ai i Kastriotëve. Ramazan Çeka – Me këngëtaren e mrekullueshme Alma Velaj, besnike e… LifeStyle. Më 28 nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. 28 Nëntori është i shenjtë për historinë tonë kombëtare sepse disa nga ngjarjet më të mëdha të historisë sonë kanë ndodhur pikërisht në këtë datë. 28 Nëntori është ditë e veçantë për shqiptarët. Urime 28 Nëntori, një ditë feste aq të vjetër që pak shtete e kanë, gati 600 vjeçare, që kur Skënderbeu e rinisi ribërjen e shtetit të Arbërit (shekulli i 12-të, gati 900 vjet ma parë), me ngritjen e flamurit me shqiponjë dykrenore (e zezë), në fushë të kuqe, simbolikë e gjakut, në Krujë me 1443, […] 28 Nentori eshte dita me e shenuar ne historine tone. Çmenduria na bashkon.